✿نـــگـــــــین عــــــــــرش✿
 
 
نگین عرش
وبلاگ به نام فاطمه زهرا(س)(نگین عرش) ساخته شده✿ هستيِ هستي به بود فاطمه ست✿ مهر محراب سجود فاطمه ست✿ قصـه راكوته كنم كاندر ازل✿ عـلت خلقت وجود فاطمه ست✿


Random photo
چشم انتظار باران


آخرین مطالب


موضوعات


پربازدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب


تدبر در قرآن
آیه قرآن

ذکر ایام هفته

مهدویت امام زمان (عج)


سخن بزرگان


کرامات معصومین(ع)
آیه قرآن


جستجو


تعبیر خواب رویاقال انبیاء

وضعیت یاهو مذهبیآخرین نظرات

 
1.با گذشته خود کنار بیائید،تا حال شمارا خراب نکند.


2.آنچه دیگران درباره ی شما فکر میکنند به شما ارتباطی ندارد.


3.گذشت زمان تقریبا داروی هردردی است،ب زمان کمی فرصت دهید.


4.کسی دلیل ومسئول خوشبختی شما نیست،خودتان مسئولید.


5.زندگی خودرا بادیگران مقایسه نکنید،ما هیچ خبر نداریم زندگی آنهابرای چه وچگونه است.


6.زیادفکرنکنید،اشکال ندارد جواب بعضی چیزها را ندانیم.


7.لبخند بزنید،شما مسئول حل تمام مشکلات دنیا نیستید.

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت
● رازی که میخکوب تان می کند
شماره 10 قانون جذب


من عاشق میلیونر شدن هستم و شب و روز به این موضوع فکر می کنم. قانون جذب به من یاد داده که خودم را در خانه زیبا و اتومبیل های مجلل تصور کنم و با تکرار عبارات تاکیدی مثبت رؤیای میلیونر شدن را سوی خودم جذب کنم. کمی بعد، ناگهان در محیط کاری من اتفاقی جدید می افتد. رئیس بخشی که در آن کار می کنم، سمت من را به سمتی بالاتر تغییر می دهد و حقوق من به همین اندازه افزایش پیدا می کند. اما بعد از اینکه در سمت جدیدم مشغول به کار شدم آنچنان از این وضعیت متعجب و شگفت زده هستم که بیشتر از اینکه به تثبیت کارم فکر کنم، ترس از دست دادن سمت جدیدم جایگزین همه افکار مثبت من می شود تا جایی که حتی خودم را لایق درآمد بیشتر نمی‌دانم و به همین دلیل بعد از مدتی سمت جدیدم را به راحتی از دست می دهم. این مثالی است که دکتر لیپتون می زند. در واقع ۹۹درصد (به این رقم دقت کنید) زندگی شما در دست ذهن ناخودآگاه شماست و حققیت تلخ این است که بخش عمده ای از ذهن ناهوشیار شما توسط افکار منفی پر شده است که تنها با تصویرسازی رؤیاها و تکرار عبارات تاکیدی نمی‌توانید آنها را از ذهنتان پاک کنید. مثل این می ماند که هوا کاملاً تاریک است و شما مدام تکرار می کنید «هوا روشن است.» در این شرایط تکرار عبارات تاکیدی در مورد روشن بودن هوا نمی‌تواند اصل موضوع را تغییر دهد پس کمی به آن فکر کنید.

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت

هیچ کس بدشانس نیست
شماره 9 قانون جذب


کمتر کسی را می توان پیدا کرد که از ثروتمند شدن خوشش نیاید. زمانی که قانون جذب برای اولین بار مطرح شد و میلیونرهای موفق پرده از این راز بزرگ برداشتند، هرکس وسوسه شد تا برای یک بار هم شده این قانون را در زندگی شخصی اش به کار گیرد. حتی آنهایی که در ظاهر مخالف این موضوع بودند در خلوت خودشان عبارات تاکیدی را مثل یک اکسیر جادویی به زبان می آوردند تا با چشم های خودشان از صحت این موضوع باخبر شوند.

بر اساس قانون جذب، شما می توانستید هرچیزی را در زندگی تان جذب کرده و برای این کار تنها کافی بود چشم هایتان را ببندید و جذب کنید. جذب کردن با تکرار عبارات تاکیدی مثبت و تجسم کردن راهی میانبر برای رسیدن به رؤیاهایی بود که همیشه سرکوبش می کردید. حتماً شما هم برای یک بار هم شده این کار را انجام داده اید اما جز موارد جزئی نتوانستید نتیجه شگفت انگیزی که قانون جذب از آن صحبت می کرد را به دست بیاورید و نتیجه این شد که دیگر خودتان را از گروه دوستداران قانون جذب کنار کشیدید و باز هم با کسالت و از سر ناامیدی گفتید:« آدم باید کمی شانس داشته باشد» این جمله شما و خیلی از افرادی است که دیگر اعتقادی به قانون جذب ندارند. اما نتیجه مطالعات دکتر «بروس لیپتون» روانشناس، نشان داده هیچ اشتباهی در قانون جذب اتفاق نیفتاده است بلکه گره اصلی این معمای پیچیده ذهن ناخودآگاه شماست.

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت

- چرا قانون جذب برای عده ای عمل نمیکند؟
شماره 8


مشاوره خانواده - تا به حال شده از خوانــــدن کتاب های روانشناسی و تکرار عبارات تاکیدی خسته و دلزده شوی و با غرولند به خودت بگویی: «دیگر جواب نمی‌دهد» یا گاهی اوقات وقتی همه تلاشت را برای رسیدن به کاری انجام می دهی و نتیجه ای نمی‌گیری، زیر لبت زمزمه کنی:«قانون جذب یک دروغ بزرگ بیش نیست»! اما بگذار همین الان خیالت را راحت کنم که این تنها مشکل شما نیست و میلیون ها مردم دیگر مانند خودت نمی‌توانند به درستی از قانون جذب استفاده کنند. اما ما به شما با دلیل و مدرک ثابت می کنیم مشکل فقط خود شما هستید نه قانون جذب!

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت
معتقدان به قانون جذب
شماره 7


معتقدان به قانون جذب می گویند که از تصویرسازی ذهنی هرچه بخواهی بدست می آوری . مثلاً با تصور یک خانه بزرگ یا ماشین مدل بالا می توانی به آن برسی . آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر ؟

پاسخ – اگر اینکه شما یک خانه ی بزرگ تصور بکنی و بعد این خلق بشود ، این غلط است . یا شما تصور سازی بکنید که یک ماشین مدل بالا داشته باشید و بعد بدون کار و تلاش و برنامه ریزی به خواسته ات برسی ، این درست نیست .

ولی اگر تصویر سازی ذهنی برای امیدواری ، هدفمندی و امید به آینده باشد و همان اثر تلقینی آن باشد ، این قابل قبول است و بزرگان ما در طول تاریخ از این شیوه استفاده می کردند .

ناپلئون بناپارت می گوید : وقتی من کودک بودم علاقه داشتم که فرمانده ی یک لشکر بزرگ باشم. هر روز می نشستم و تصورمی کردم که فرمانده ی یک لشکر بزرگ هستم و آنها را هدایت می کردم .

انیشتن می گوید : شما می توانید با تصویر ذهنی می توانید آینده خودتان را به تصویر بکشید .

در کنار تصویر سازی ما باید تلاش بکنیم و امیدوار باشیم .

ما به ضمیر ناخودآگاه خودمان القا می کنیم و بعد به آن می رسیم . تصویر سازی لازم است ولی کافی نیست .

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت
روند استفاده از قانون جذب
شماره 5
به طور کلی روند قانون جذب از سه مر حله تشکیل می شود.

تجسم:برای تجسم انسان باید از ذهن خود استفاده کند.مجسم کردن خواسته، که الان از آن اوست و با آن کاری انجام می دهد و از داشتن آن لذت می برد، انگار همین حالا خواسته اش را دریافت کرده است.
احساس:همراه با تجسم انسان باید احساس فوق العاده ای در مورد خواسته اش داشته باشد، یک نوع احساس شور و شوق همراه با لذت(عشق)که تمام اینها توسط ذهن انسان امکان پذیر است.بدین ترتیب انسان فرکانس ارتعاشی ایجاد می کند که خواسته خود را مانند آهنربا جذب می نماید.
دریافت:بدین ترتیب قانون جذب از طریق نیرویی طبیعی، مرئی و نامرئی کار می کند تا انسان را از طریق شرایط و رویداد ها به خواسته اش برساند.

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت

آداب نماز

ﺁﺩﺍﺏ ﮐﻠﯽ ﻧﻤﺎﺯ:
1. ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﻧﮕﺸﺘﺮ ﻋﻘﻴﻖ .
2. ﭘﻮﺷﻴﺪﻥ ﻟﺒﺎﺱ ﭘﺎﻛﻴﺰﻩ .
3. ﺷﺎﻧﻪ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﻮﻫﺎ .
4. ﻣﺴﻮﺍﻙ ﻛﺮﺩﻥ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ .
5. ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻯ ﻧﻤﺎﺯ ﺧﻮﺷﺒﻮ ﻧﻤﻮﺩﻥ .
6. ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﺭ ﺍﻭﻝ ﻭﻗﺖ ؛ ﻫﺮ ﭼﻪ ﺑﻪ ﺍﻭﻝ ﻭﻗﺖ ﻧﺰﺩﻳﻜﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ, ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ , ﻣﮕﺮ ﺁﻧﻜﻪ ﺗﺎﺀﺧﻴﺮ ﺁﻥ ﺍﺯ ﺟﻬﺎﺗﻰ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ؛ ﻣﺜﻼ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﺪ, ﺗﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
7. ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻪ ﺟﻤﺎﻋﺖ .
8. ﮔﻔﺘﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺑﻴﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﻳﻚ ﺳﺠﺪﻩ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺑﻴﻨﺪﺍﺯﺩ ﻭ ﺩﻋﺎﻫﺎﻯ ﻭﺍﺭﺩﻩ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
9. ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﻋﻤﺎﻣﻪ ﺑﺎ ﺗﺤﺖ ﺍﻟﺤﻨﻚ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ .
10. ﭘﻮﺷﻴﺪﻥ ﻟﺒﺎﺱ ﺳﻔﻴﺪ ﻭ ﻋﺒﺎ ﺑﺮﺍﻯ ﻧﻤﺎﺯ.
ﻣﺴﺘﺤﺒﺎﺕ ﻭ ﻣﻜﺮﻭﻫﺎﺕ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ :
1. ﺑﻠﻨﺪ ﻛﺮﺩﻥ ﺻﺪﺍ ﺩﺭ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﻣﺮﺩ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ؛ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺑﻠﻨﺪﻯ ﺻﺪﺍ ﺩﺭ ﺍﻗﺎﻣﻪ , ﺑﻠﻨﺪﺗﺮ ﺍﺯ ﺻﺪﺍﻯ ﺍﺫﺍﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ.
2. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺯﻥ ﻣﻮﻗﻊ ﻧﺒﻮﺩﻥ ﻣﺮﺩ ﻧﺎﻣﺤﺮﻡ ﻛﻠﻤﺎﺕ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺭﺍ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ.
3. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺍﺫﺍﻥ ﺭﺍ ﺁﺭﺍﻡ ﻭ ﺷﻤﺮﺩﻩ ﺑﮕﻮﻳﺪ؛ (ﻳﻌﻨﻰ ﻛﻠﻤﺎﺕ ﺍﺫﺍﻥ ﺭﺍ ﺁﺷﻜﺎﺭﺍ ﺍﺩﺍ ﻛﻨﺪ, ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻯ ﻛﻪ ﺷﻨﻮﻧﺪﻩ ﺑﺘﻮﺍﻧﺪ ﺣﺮﻭﻓﺶ ﺭﺍ ﺑﺸﻤﺎﺭﺩ). ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻭﻗﻒ ﻛﺮﺩﻥ ﺩﺭ ﺁﺧﺮ ﻫﺮ ﺑﺨﺶ ﺍﺫﺍﻥ ﺭﺍ ﻛﻤﻰ ﻃﻮﻝ ﺑﺪﻫﺪ.
4. ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﮔﻔﺘﻦ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ؛ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﻌﻨﻰ ﻛﻪ ﻭﻗﻒ ﺩﺭ ﺁﺧﺮ ﻫﺮ ﺑﺨﺶ ﺭﺍ ﻃﻮﻝ ﻧﺪﻫﺪ.
5. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻥ ﮔﻮ ﺩﺭ ﺟﺎﻳﻰ ﺑﻠﻨﺪ, ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﻨﺎﺭﻩ , ﺑﺎﻳﺴﺘﺪ ﺗﺎ ﺻﺪﺍﻳﺶ ‍ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭﺍﻥ ﺑﺮﺳﺪ.
6. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻥ ﮔﻮ ﺩﺭ ﻭﻗﺖ ﮔﻔﺘﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ , ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺩﺭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺭﻭ ﺑﻪ ﻗﺒﻠﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻛﺮﺍﻫﺖ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺩﺭ ﮔﻔﺘﻦ ﺑﻌﻀﻰ ﺟﻤﻼﺕ ﺍﺫﺍﻥ ﺭﻭﻯ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﺭﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﭼﭗ ﺑﭽﺮﺧﺎﻧﺪ.
7. ﺳﺨﻦ ﮔﻔﺘﻦ ﺩﺭ ﺑﻴﻦ ﺟﻤﻠﻪ ﻫﺎﻯ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺩﺭ ﺑﻴﻦ ﺟﻤﻠﻪ ﻫﺎﻯ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ .
8. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻥ ﮔﻮ ﺩﺭ ﻭﻗﺖ ﮔﻔﺘﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﺑﺎ ﻃﻬﺎﺭﺕ ﻭ ﻭﺿﻮ ﺑﺎﺷﺪ.
9. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻭﻗﺘﻰ ﺻﺪﺍﻯ ﺍﺫﺍﻥ ﺭﺍ ﻣﻰ ﺷﻨﻮﺩ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻣﺆ ﺫﻥ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺗﻜﺮﺍﺭ ﻛﻨﺪ.
10. ﺍﮔﺮ ﻣﺆ ﺫﻥ ﺻﺪﺍ ﺭﺍ ﺩﺭ ﮔﻠﻮ ﺑﻴﻨﺪﺍﺯﺩ, ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻏﻨﺎ ﻧﺸﻮﺩ, ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ .
11. ﺍﮔﺮ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺩﺍﺧﻞ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺍﻭ ﺑﺨﻮﺍﻫﺪ ﺩﺭ ﺑﺎﻡ ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ.
12. ﺍﮔﺮ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺑﻴﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺑﻘﺪﺭﻯ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﻫﺪ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻧﻰ ﺭﺍ ﻛﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﺳﺖ , ﺍﺫﺍﻥ ﺍﻳﻦ ﺍﻳﻦ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻧﺸﻮﺩ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺭﺍ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﮕﻮﻳﺪ.
13. ﺍﮔﺮ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺑﻴﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻭ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻘﺪﺭﻯ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﻫﺪ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺁﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺣﺴﺎﺏ ﻧﺸﻮﺩ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﺮﺍﻯ ﺁﻥ ﻧﻤﺎﺯ,ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ.
14. ﺍﮔﺮ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺁﻧﻜﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺭﻛﻮﻉ ﺧﻢ ﺷﻮﺩ, ﻳﺎﺩﺵ ﺑﻴﺎﻳﺪ ﻛﻪ ﺍﺫﺍﻥ ﻳﺎ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ , ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻭﻗﺖ ﻧﻤﺎﺯ ﻭﺳﻌﺖ ﺩﺍﺭﺩ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﮔﻔﺘﻦ ﺍﺫﺍﻥ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺸﻜﻨﺪ.
ﻣﺴﺘﺤﺒﺎﺕ ﺗﻜﺒﻴﺮﺓ ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ :
1. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﻜﺒﻴﺮﺓ ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﻳﺎ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺪ ﺍﺗﺎﻙ ﺍﻟﻤﺴﻴﻰ ﻭ ﻗﺪ ﺍﻣﺮﺕ ﺍﻟﻤﺤﺴﻦ ﺍﻥ ﻳﺘﺠﺎﻭﺯ ﻋﻦ ﺍﻟﻤﺴﻴﻰ ﺍﻧﺖ ﺍﻟﻤﺤﺴﻦ ﻭ ﺍﻧﺎ ﺍﻟﻤﺴﻴﻰ, ﺑﺤﻖ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﺻﻞ ﻋﻠﻰ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺗﺠﺎﻭﺯ ﻋﻦ ﻗﺒﻴﺢ ﻣﺎ ﺗﻌﻠﻢ ﻣﻨﻰ
؛ ﺍﻯ ﺧﺪﺍﻳﻰ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺑﻨﺪﮔﺎﻥ ﺍﺣﺴﺎﻥ ﻣﻰ ﻛﻨﻰ ! ﺑﻨﺪﻩ ﮔﻨﻬﻜﺎﺭ ﺑﻪ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺗﻮ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺗﻮ ﺧﻮﺩ ﺍﻣﺮ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻯ ﻛﻪ ﻧﻴﻜﻮﻛﺎﺭ ﻛﻪ ﺍﺯ ﮔﻨﻬﻜﺎﺭ ﺑﮕﺬﺭﺩ؛ ﺗﻮ ﻧﻴﻜﻮﻛﺎﺭﻯ ﻭ ﻣﻦ ﮔﻨﻬﻜﺎﺭ. ﺑﻪ ﺣﻖ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﺻﻞ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺭﺣﻤﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﻓﺮﺳﺖ ﻭ ﺍﺯ ﺑﺪﻳﻬﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﻰ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺳﺮ ﺯﺩﻩ ﺍﺳﺖ , ﺑﮕﺬﺭ!
2. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻣﻮﻗﻊ ﮔﻔﺘﻦ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﺍﻭﻝ ﻧﻤﺎﺯ ﻭ ﺗﻜﺒﻴﺮﻫﺎﻯ ﺑﻴﻦ ﻧﻤﺎﺯ, ﺩﺳﺘﻬﺎ ﺭﺍ ﺗﺎ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﮔﻮﺷﻬﺎ ﺑﺎﻻ ﺑﺒﺮﺩ.
3. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺑﺎﻻ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﺩﺳﺖ ﻫﺎ ﺗﺎ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﮔﻮﺷﻬﺎ ﺍﻧﮕﺸﺘﺎﻥ ﺩﺳﺖ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻛﻒ ﺩﺳﺖ ﺭﻭ ﺑﻪ ﻗﺒﻠﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﻴﺮﺩ.
4. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﮔﻔﺘﻦ ﺷﺶ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺗﻜﺒﻴﺮﺓ ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ ﺟﻤﻌﺎ ﻫﻔﺖ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﺷﻮﺩ؛ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﻧﺤﻮ ﻛﻪ ﻳﺎ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﮔﻔﺘﻦ ﺗﻜﺒﻴﺮﺓ ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ , ﺷﺶ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﺑﮕﻮﻳﺪ ﻳﺎ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻭ ﻳﺎ ﺑﻴﻦ ﻗﺒﻞ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﻨﺪ. (ﺩﻋﺎﻫﺎﻯ ﻭﺍﺭﺩﻩ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻳﻦ ﺗﻜﺒﻴﺮﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﻠﺪ 1 ﺗﺮﺟﻤﻪ ﺗﺤﺮﻳﺮﺍﻟﻮﺳﻴﻠﻪ , ﻣﺴﺎﺀﻟﻪ ﺩﻭﻡ , ﺻﻔﺤﻪ 249 ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ .)
5. ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻜﺒﻴﺮﺓ ﺍﻻﺣﺮﺍﻡ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺻﺪﺍﻯ ﺑﻠﻨﺪ ﺑﮕﻮﻳﺪ, ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻯ ﻛﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺷﻨﻴﺪﻥ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﭘﺸﺖ ﺳﺮ ﺍﻭ ﺑﺎﺷﺪ.
6. ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺷﺶ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﺩﻳﮕﺮ ﺭﺍ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ.
ﻣﺴﺘﺤﺒﺎﺕ ﻗﻴﺎﻡ :
1. ﺩﺭ ﻗﻴﺎﻡ , ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ , ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺳﺖ ﻫﺎ ﻭ ﺍﻧﮕﺸﺘﺎﻥ ﺣﺮﻛﺖ ﻧﻜﻨﺪ.
2. ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﻳﺴﺘﺎﺩﻥ , ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺪﻥ ﺭﺍﺳﺖ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺷﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ ﺷﻮﺩ.
3. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﻳﺴﺘﺎﺩﻥ , ﺩﺳﺖ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺭﻭﻯ ﺭﺍﻧﻬﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ ﻭ ﺍﻧﮕﺸﺘﻬﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻫﻢ ﺑﭽﺴﺒﺎﻧﺪ.
4. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﻳﺴﺘﺎﺩﻥ ﺟﺎﻯ ﺳﺠﺪﻩ ﺭﺍ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﻨﺪ.
5. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺳﻨﮕﻴﻨﻰ ﺑﺪﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻣﺴﺎﻭﻯ ﺭﻭﻯ ﺩﻭ ﭘﺎ ﺑﻴﻨﺪﺍﺯﺩ ﻭ ﺑﺎ ﺧﻀﻮﻉ ﻭ ﺧﺸﻮﻉ ﺑﺎﺷﺪ.
6. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﭘﺎﻫﺎ ﺭﺍ ﭘﺲ ﻭ ﭘﻴﺶ ﻧﮕﺬﺍﺭﺩ.
7. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺮﺩ ﭘﺎﻫﺎ ﺭﺍ ﺳﻪ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺑﺎﺯ ﺗﺎ ﻳﻚ ﻭﺟﺐ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﻫﺪ, ﺍﻣﺎ ﺯﻥ ﺳﺰﺍﻭﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﭘﺎﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻫﻢ ﺑﭽﺴﺒﺎﻧﺪ.
ﻣﺴﺘﺤﺒﺎﺕ ﻭ ﻣﻜﺮﻭﻫﺎﺕ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﻭ ﺫﻛﺮ :
1. ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﻇﻬﺮ ﺟﻤﻌﻪ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ, ﺳﻮﺭﻩ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺣﻤﺪ, ﺳﻮﺭﻩ ﻣﻨﺎﻓﻘﻮﻥ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ.
2. ﻛﺴﻰ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻫﻴﭻ ﻗﺴﻢ ﻧﻤﻰ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺻﺤﻴﺢ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﺍ ﻳﺎﺩ ﺑﮕﻴﺮﺩ, ﺍﺣﺘﻴﺎﻁ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺑﻪ ﺟﺎ ﺁﻭﺭﺩ.
3. ﺍﺣﺘﻴﺎﻁ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ, ﻭﻗﻒ ﺑﻪ ﺣﺮﻛﺖ ﻭ ﻭﺻﻞ ﺑﻪ ﺳﻜﻮﻥ ﻧﻨﻤﺎﻳﺪ.
4. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺳﻮﻡ ﻭ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﺴﺒﻴﺤﺎﺕ ﺍﺭﺑﻌﻪ ﺍﺳﺘﻐﻔﺎﺭ ﻛﻨﺪ؛ ﻣﺜﻼ ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﺍﺳﺘﻐﻔﺮ ﺍﻟﻠّﻪ ﺭﺑﻰ ﻭ ﺍﺗﻮﺏ ﺍﻟﻴﻪ ﻳﺎ ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻏﻔﺮﻟﻰ .
5. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ , ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺣﻤﺪ, ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﺍﻋﻮﺫ ﺑﺎﻟﻠﻪ ﻣﻦ ﺍﻟﺸﻴﻄﺎﻥ ﺍﻟﺮﺟﻴﻢ .
6. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ ﻭ ﺩﻭﻡ ﻧﻤﺎﺯ ﻇﻬﺮ ﻭ ﻋﺼﺮ (ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠّﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ ) ﺑﻠﻨﺪ ﻭ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﺷﻤﺮﺩﻩ ﻭ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺁﺧﺮ ﻫﺮ ﺁﻳﻪ ﻭﻗﻒ ﺷﻮﺩ؛ ﻳﻌﻨﻰ ﺑﻪ ﺁﻳﻪ ﺑﻌﺪ ﭼﺴﺒﺎﻧﺪﻩ ﻧﺸﻮﺩ. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺣﻤﺪ ﻭ ﺳﻮﺭﻩ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﻯ ﺁﻳﻪ ﺗﻮﺟﻪ ﺷﻮﺩ.
7. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺍﮔﺮ ﻧﻤﺎﺯ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﻣﻰ ﺧﻮﺍﻧﺪ, ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺪﻥ ﺣﻤﺪ ﺍﻣﺎﻡ ﻭ ﺍﮔﺮ ﻓﺮﺍﺩﻯ ﻣﻰ ﺧﻮﺍﻧﺪ, ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺣﻤﺪ ﺧﻮﺩﺵ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺪ, ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﺍﻟﺤﻤﺪ ﺍﻟﻠّﻪ ﺭﺏ ﺍﻟﻌﺎﻟﻤﻴﻦ .
8. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺳﻮﺭﻩ
ﻗﻞ ﻫﻮ ﺍﻟﻠّﻪ ﺍﺣﺪ ﻳﻚ ﻳﺎ ﺩﻭ ﻳﺎ ﺳﻪ ﻣﺮﺗﺒﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﻮﺩ:
ﻛﺬﺍﻟﻚ ﺍﻟﻠّﻪ ﺭﺑﻰ ﻳﺎ ﺳﻪ ﻣﺮﺗﺒﻪ
ﻛﺬﺍﻟﻚ ﺍﻟﻠّﻪ ﺭﺑﻨﺎ.
9. ﺳﺰﺍﻭﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺳﻮﺭﻩ , ﻛﻤﻰ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺳﭙﺲ ‍ ﺗﻜﺒﻴﺮ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺭﻛﻮﻉ ﻳﺎ ﻗﻨﻮﺕ ﺭﺍ ﺑﮕﻮﻳﺪ.
10. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎ, ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ , ﺳﻮﺭﻩ
ﺍﻧﺎ ﺍﺀﻧﺰﻟﻨﺎﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺩﻭﻡ ﻫﻢ ﺳﻮﺭﻩ
ﻗﻞ ﻫﻮﺍﻟﻠّﻪ ﺍﺣﺪ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ.
11. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﺻﺒﺢ , ﺳﻮﺭﻩ
ﻋﻢ ﻳﺘﺴﺎﺋﻠﻮﻥ ﻳﺎ ﺳﻮﺭﻩ
ﻫﻞ ﺍﺀﺗﻰ ﻭ ﻳﺎ
ﻏﺎﺷﻴﻪ ,
ﻗﻴﺎﻣﺖ ﻭ ﻧﻈﺎﺋﺮ ﺁﻥ , ﻳﻌﻨﻰ ﺳﻮﺭﻩ ﻫﺎﻳﻴﻜﻪ ﺑﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺳﻮﺭ, ﺁﻳﻪ ﺩﺍﺭﺩ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ.
12. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﻇﻬﺮ ﺳﻮﺭﻩ
ﺳﺒﺢ ﺍﺳﻢ ﺭﺑﻚ ﺍﻻﻋﻠﻰ ﻳﺎ ﺳﻮﺭﻩ ﺷﻤﺲ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﻋﺼﺮ ﻭ ﻣﻐﺮﺏ ﺳﻮﺭﻩ
ﺍﺫﺍ ﺟﺎﺀ ﻧﺼﺮ ﺍﻟﻠّﻪ ﻳﺎ ﺳﻮﺭﻩ
ﺍﻟﻬﻴﻜﻢ ﺍﻟﺘﻜﺎﺛﺮ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ.
13. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﻭ ﻋﺸﺎﻯ ﺷﺐ ﺟﻤﻌﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ , ﺳﻮﺭﻩ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺑﺮﺍﻯ ﺩﻭﻡ , ﺳﻮﺭﻩ
ﺍﻋﻠﻰ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﻇﻬﺮ ﻭ ﻋﺼﺮ ﺟﻤﻌﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ , ﺳﻮﺭﻩ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺑﺮﺍﻯ ﺭﻛﻌﺖ ﺩﻭﻡ , ﺳﻮﺭﻩ ﻣﻨﺎﻓﻘﻮﻥ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺷﻮﺩ.
14. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﺻﺒﺢ ﺭﻭﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ , ﺳﻮﺭﻩ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺩﻭﻡ , ﺳﻮﺭﻩ ﺗﻮﺣﻴﺪ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﻣﻐﺮﺏ ﺷﺐ ﺟﻤﻌﻪ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﻭﻝ , ﺳﻮﺭﻩ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﻛﻌﺖ ﺩﻭﻡ , ﺳﻮﺭﻩ ﺗﻮﺣﻴﺪ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
15. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺗﺮﺗﻴﻞ ﺭﺍ ﻧﻤﺎﻳﺪ ﻭ ﻛﻠﻤﺎﺕ ﺭﺍ ﺁﺭﺍﻡ , ﺷﻤﺮﺩﻩ ﻭ ﻭﺍﺿﺢ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
16. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﺟﺎﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻋﻠﻤﺎﻯ ﺗﺠﻮﻳﺪ, ﻭﻗﻒ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺟﺎﻫﺎ ﺭﺍ ﻣﻌﺘﺒﺮ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﺍﻧﺪ, ﻭﻗﻒ ﻛﻨﺪ.
17. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺳﻮﺭﻩ , ﻭﻗﺘﻰ ﺑﻪ ﺁﻳﻪ ﺭﺣﻤﺖ ﺭﺳﻴﺪ, ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻃﻠﺐ ﺭﺣﻤﺖ ﺑﻨﻤﺎﻳﺪ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺑﻪ ﺁﻳﻪ ﻋﺬﺍﺏ ﺟﻬﻨﻢ ﻭ ﺑﻼ ﺭﺳﻴﺪ, ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻃﻠﺐ ﭘﻨﺎﻩ ﺍﺯ ﻋﺬﺍﺏ ﻛﻨﺪ.
18. ﺍﮔﺮ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺗﺮﺱ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﻭﻗﺘﻰ ﺳﻮﺭﻩ ﻃﻮﻻﻧﻰ ﻣﻰ ﺧﻮﺍﻧﺪ, ﻭﻗﺖ ﺗﻨﮓ ﺷﻮﺩ ﻭ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﻭﻣﺶ ﻗﻀﺎ ﺷﻮﺩ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺳﻮﺭﻩ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﻛﻨﺪ.
19. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺩﺭ ﻧﺎﻓﻠﻪ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﻯ ﺷﺐ (ﻧﺎﻓﻠﻪ ﻣﻐﺮﺏ , ﻋﺸﺎ ﻭ ﻧﻤﺎﺯ ﺷﺐ ) ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺭﺍ ﺑﻠﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺎﻓﻠﻪ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﻯ ﺭﻭﺯ (ﻧﺎﻓﻠﻪ ﺻﺒﺢ , ﻇﻬﺮ ﻭ ﻋﺼﺮ) ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
20. ﻛﺮﺍﻫﺖ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﻯ ﻭﺍﺟﺐ , ﺑﻴﺶ ﺍﺯ ﻳﻚ ﺳﻮﺭﻩ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺷﻮﺩ.

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت
آداب مسجد رفتن

ﺁﺩﺍﺏ ﻣﺴﺠﺪ:
1. ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﺎ ﺣﺎﻟﺖ ﻭﻗﺎﺭ ﻭ ﺁﺭﺍﻣﺶ .
2. ﺩﺭ ﻭﻗﺖ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺭﻓﺘﻦ ﺍﺯ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠّﻪ ﺍﻟﺬﻯ ﺧﻠﻘﻨﻰ ﻓﻬﻮ ﻳﻬﺪﻳﻦ ﻭﺍﻟﺬﻯ ﻫﻮ ﻳﻄﻌﻤﻨﻰ ﻭ ﻳﺴﻘﻴﻦ ﻭ ﺍﺫﺍ ﻣﺮﺿﺖ ﻓﻬﻮ ﻳﺸﻔﻴﻦ ﻭﺍﻟﺬﻯ ﻳﻤﻴﺘﻨﻰ ﺛﻢ ﻳﺤﻴﻴﻦ ﻭﺍﻟﺬﻯ ﺍﺀﻃﻤﻊ ﺍﻥ ﻳﻐﻔﺮﻟﻰ ﺧﻄﻴﺌﺘﻰ ﻳﻮﻡ ﺍﻟﺪﻳﻦ ﺭﺏ ﻫﺐ ﻟﻰ ﺣﻜﻤﺎ ﻭ ﺍﺀﻟﺤﻘﻨﻰ ﺑﺎﻟﺼﺎﻟﺤﻴﻦ ﻭﺍﺟﻌﻞ ﻟﻰ ﻟﺴﺎﻥ ﺻﺪﻕ ﻓﻰ ﺍﻻﺧﺮﻳﻦ ﻭﺍﺟﻌﻠﻨﻰ ﻣﻦ ﻭﺭﺛﺔ ﺟﻨﺔ ﺍﻟﻨﻌﻴﻢ ﻭﺍﻏﻔﺮ ﻻﺀﺑﻰ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺧﺪﺍﻳﻰ ﻛﻪ ﻣﺮﺍ ﺁﻓﺮﻳﺪ, ﭘﺲ ﻣﺮﺍ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻰ ﻛﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺧﻮﺭﺍﻙ ﺩﺍﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺁﺏ ﻧﻮﺷﺎﻧﺪ ﻭ ﭼﻮﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺷﺪﻡ , ﺷﻔﺎﻳﻢ ﺑﺨﺸﻴﺪ؛ ﺁﻥ ﻛﻪ ﻣﺮﺍ ﺑﻤﻴﺮﺍﻧﺪ ﻭ ﺳﭙﺲ ﺯﻧﺪﻩ ﺍﻡ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺁﻥ ﻛﻪ ﻃﻤﻊ ﺩﺍﺭﻡ ﺗﺎ ﮔﻨﺎﻫﺎﻧﻢ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺟﺰﺍ ﺑﻴﺎﻣﺮﺯﺩ. ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭﺍ! ﻣﻘﺎﻣﻰ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﺒﺨﺶ ﻭ ﻣﺮﺍ ﺑﻪ ﻧﻴﻜﺎﻥ ﺑﺮﺳﺎﻥ ﻭ ﺑﺮﺍﻯ ﻣﻦ ﺯﺑﺎﻥ ﺭﺍﺳﺘﮕﻮﻳﻰ ﺩﺭ ﭘﺴﻴﻨﻴﺎﻥ ﻣﻘﺮﺭ ﻛﻦ ! ﻣﺮﺍ ﺍﺯ ﻭﺍﺭﺛﺎﻥ ﺑﻬﺸﺖ ﭘﺮ ﺍﺯ ﻧﻌﻤﺖ ﻗﺮﺍﺭ ﺑﺪﻩ ﻭ ﭘﺪﺭﻡ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻣﺮﺯ!.
3. ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﺍﺧﻞ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﺗﻪ ﻛﻔﺶ ﻭ ﭼﻴﺰﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺩﺍﺭﺩ, ﻣﺜﻞ ﻋﺼﺎ ﻭ… ﺭﺍ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﻧﺠﺎﺳﺘﻰ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ.
4. ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﺍﺧﻞ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ, ﺍﻭﻝ ﭘﺎﻯ ﺭﺍﺳﺖ ﺭﺍ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ.
5. ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﺍﺧﻞ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﮕﻮﻳﺪ:
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠّﻪ ﻭ ﺑﺎﻟﻠﻪ ﻭ ﻣﻦ ﺍﻟﻠّﻪ ﻭ ﺍﻟﻰ ﺍﻟﻠّﻪ ﻭ ﺧﻴﺮ ﺍﻻﺳﻤﺎﺀ ﻛﻠﻬﺎ ﻟﻠﻪ ﺗﻮﻛﻠﺖ ﻋﻠﻰ ﺍﻟﻠّﻪ ﻭ ﻻ ﺣﻮﻝ ﻭ ﻻ ﻗﻮﺓ ﺍﻻ ﺑﺎﻟﻠﻪ ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺻﻞ ﻋﻠﻰ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﻭﺍﻓﺘﺢ ﻟﻰ ﺍﺀﺑﻮﺍﺏ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻭ ﺗﻮﺑﺘﻚ ﻭ ﺍﺀﻏﻠﻖ ﻋﻨﻰ ﺍﺀﺑﻮﺍﺏ ﻣﻌﺼﻴﺘﻚ ﻭﺍﺟﻌﻠﻨﻰ ﻣﻦ ﺯﻭﺍﺭﻙ ﻭ ﻋﻤﺎﺭ ﻣﺴﺎﺟﺪﻙ ﻭ ﻣﻤﻦ ﻳﻨﺎﺟﻴﻚ ﻓﻰ ﺍﻟﻠﻴﻞ ﻭ ﺍﻟﻨﻬﺎﺭ ﻭ ﻣﻦ ﺍﻟﺬﻳﻦ ﻫﻢ ﻓﻰ ﺻﻠﻮﺍﺗﻬﻢ ﺧﺎﺷﻌﻮﻥ ﻭ ﺍﺩﺣﺮﻋﻨﻰ ﺍﻟﺸﻴﻄﺎﻥ ﺍﻟﺮﺟﻴﻢ ﻭ ﺟﻨﻮﺩ ﺍﺑﻠﻴﺲ ﺍﺀﺟﻤﻌﻴﻦ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺧﺪﺍ, ﺑﻪ ﺫﺍﺕ ﺧﺪﺍ, ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺑﻪ ﺳﻮﻯ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻧﺎﻡ ﻫﺎ ﻫﻤﻪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺧﺪﺍﺳﺖ . ﺗﻮﻛﻞ ﻣﻰ ﻛﻨﻢ ﺑﺮ ﺧﺪﺍ ﺟﻨﺒﺶ ﻭ ﻧﻴﺮﻭﻳﻰ ﻧﻴﺴﺖ , ﻣﮕﺮ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺧﺪﺍ. ﺧﺪﺍﻳﺎ! ﺑﺮ ﻣﺤﻤﺪ ﻭ ﺁﻝ ﻣﺤﻤﺪ ﺭﺣﻤﺖ ﺑﻔﺮﺳﺖ ﻭ ﺩﺭﻫﺎﻯ ﺭﺣﻤﺖ ﻭ ﺗﻮﺑﻪ ﺍﺕ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻣﻦ ﺑﮕﺸﺎ ﻭ ﺩﺭﻫﺎﻯ ﮔﻨﺎﻩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻣﻦ ﺑﺒﻨﺪ ﻭ ﻣﺮﺍ ﺍﺯ ﺯﺍﺋﺮﺍﻧﺖ ﻭ ﺁﺑﺎﺩﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﻣﺴﺠﺪﻫﺎﻳﺖ ﻭ ﺍﺯ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺷﺐ ﻭ ﺭﻭﺯ ﺭﺍﺯ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯﺷﺎﻥ ﺧﺎﺷﻊ ﺍﻧﺪ, ﻗﺮﺍﺭ ﺑﺪﻩ ﻭ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺷﻴﻄﺎﻥ ﺭﺟﻴﻢ ﻭ ﻟﺸﻜﺮ ﺍﺑﻠﻴﺲ ﺭﺍ ﺟﻤﻴﻌﺎ ﺑﺮﺍﻥ ! .
6. ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻧﺸﺴﺘﻦ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ, ﻧﻤﺎﺯ ﺗﺤﻴﺖ (ﻛﻪ ﺣﺪﺍﻗﻞ ﺩﻭ ﺭﻛﻌﺖ ﺍﺳﺖ ) ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ؛ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺗﺤﻴﺖ ﻭ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻣﺴﺠﺪ. ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﮔﺮ ﻧﻤﺎﺯ ﻭﺍﺟﺐ ﻳﺎ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻫﻢ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ ﻛﺎﻓﻰ ﺍﺳﺖ ؛ ﺣﺘﻰ ﺍﮔﺮ ﭼﻨﺪ ﺩﻓﻌﻪ ﻫﻢ ﺩﺍﺧﻞ ﻣﺴﺠﺪ ﺷﻮﺩ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺩﻓﻌﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺗﺤﻴﺖ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ, ﺍﮔﺮ ﭼﻪ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﻓﻌﺎﺕ ﺑﺎ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺧﻴﻠﻰ ﻛﻢ ﺑﺎﺷﺪ.
7. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﺴﻰ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﻣﻰ ﺭﻭﺩ ﻟﺒﺎﺱ ﭘﺎﻛﻴﺰﻩ ﻭ ﻗﻴﻤﺘﻰ ﺑﭙﻮﺷﺪ ﻭ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺧﻮﺵ ﺑﻮ ﻧﻤﺎﻳﺪ.
8. ﻣﻮﻗﻊ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺁﻣﺪﻥ ﺍﺯ ﻣﺴﺠﺪ, ﺍﻭﻝ ﭘﺎﻯ ﭼﭗ ﺭﺍ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ.
9. ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﺍﺯ ﻫﻤﻪ ﺯﻭﺩﺗﺮ ﻭﺍﺭﺩ ﻣﺴﺠﺪ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺩﻳﺮﺗﺮ ﺍﺯ ﻫﻤﻪ ﺧﺎﺭﺝ ﺷﻮﺩ.
10. ﺗﻤﻴﺰ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ ﺭﻭﺷﻦ ﻛﺮﺩﻥ ﭼﺮﺍﻍ ﺁﻥ .
11. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺯﻥ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺍﺵ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﻓﻀﻴﻠﺘﺶ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﺍﺳﺖ , ﻣﮕﺮ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻛﺎﻣﻼ ﺍﺯ ﻧﺎﻣﺤﺮﻡ ﺣﻔﻆ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
12. ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ ﺗﻌﻤﻴﺮ ﻣﺴﺠﺪﻯ ﻛﻪ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺧﺮﺍﺑﻰ ﺑﺎﺷﺪ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ .
13. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﺭﺍ ﺑﻰ ﺳﻘﻒ ﺑﺴﺎﺯﻧﺪ ﻳﺎ ﻻﺍﻗﻞ ﻗﺴﻤﺘﻰ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻰ ﺳﻘﻒ ﺑﺴﺎﺯﻧﺪ.
14. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻭﺿﻮﺧﺎﻧﻪ ﻭ ﻣﺴﺘﺮﺍﺡ ﺩﺭ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﺎﺷﺪ.
15. ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻣﻨﺎﺭﻩ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺫﺍﻥ ﮔﻔﺘﻦ ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ . (ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ ﺁﻥ , ﻧﻪ ﺩﺭ ﻭﺳﻂ ﻣﺴﺠﺪ).
16. ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻨﺎﺭﻩ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮ ﺍﺯ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﻣﺴﺠﺪ (ﭘﺸﺖ ﺑﺎﻡ ﻣﺴﺠﺪ) ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻧﺸﻮﺩ, ﺑﻠﻜﻪ ﻣﺴﺎﻭﻯ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺑﺎﺷﺪ.
17. ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﺭﻓﺘﻦ ﻭ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪﻯ ﻛﻪ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﻧﺪﺍﺭﺩ, ﻣﺴﺘﺤﺐ ﺍﺳﺖ .
18. ﻏﺬﺍ ﻧﺨﻮﺭﺩﻥ , ﻣﺸﻮﺭﺕ ﻧﻜﺮﺩﻥ , ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ ﻧﺸﺪﻥ , ﺯﻥ ﻧﮕﺮﻓﺘﻦ ﻭ ﺯﻥ ﻧﺪﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﻛﺴﻰ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﺣﺎﺿﺮ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ ﺍﺯ ﻣﺴﺘﺤﺒﺎﺕ ﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ.
ﻣﻜﺮﻭﻫﺎﺕ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ

1. ﻋﺒﻮﺭ ﺍﺯ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﺤﻞ ﻋﺒﻮﺭ, ﺑﺪﻭﻥ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺁﻧﺠﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
2. ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻦ ﺁﺏ ﺑﻴﻨﻰ ﻭ ﺩﻫﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ.
3. ﺑﺎﻻ ﺑﺮﺩﻥ ﻣﻨﺎﺭﻩ ﻫﺎ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺍﺯ ﭘﺸﺖ ﺑﺎﻡ ﻣﺴﺠﺪ.
4. ﺧﻮﺍﺑﻴﺪﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ, ﻣﮕﺮ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻧﺎﭼﺎﺭﻯ .
5. ﻓﺮﻳﺎﺩ ﺯﺩﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ ﺻﺪﺍ ﺭﺍ ﺑﻠﻨﺪ ﻛﺮﺩﻥ , ﻣﮕﺮ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺫﺍﻥ .
6. ﺧﺮﻳﺪ ﻭ ﻓﺮﻭﺵ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ.
7. ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﺷﻌﺮﻯ ﻛﻪ ﻧﺼﻴﺤﺖ ﻭ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺁﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭ ﺳﺨﻦ ﮔﻔﺘﻦ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺭ ﺩﻧﻴﺎ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ.
8. ﻃﻠﺐ ﻛﺮﺩﻥ ﮔﻤﺸﺪﻩ ﺍﻯ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ.
9. ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﺴﻰ ﻛﻪ ﭘﻴﺎﺯ, ﺳﻴﺮ ﻭ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺍﻳﻨﻬﺎ ﺭﺍ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﻮﻯ ﺩﻫﺎﻧﺶ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﺍ ﺍﺫﻳﺖ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ.
10. ﺭﺍﻩ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﭽﻪ (ﺑﭽﻪ ﻏﻴﺮ ﻣﻤﻴﺰ ﻭ ﺑﭽﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺍﻃﻤﻴﻨﺎﻥ ﺑﻪ ﻃﻬﺎﺭﺕ ﺍﻭ ﻧﻴﺴﺖ ) ﻭ ﺭﺍﻩ ﺩﺍﺩﻥ ﺩﻳﻮﺍﻧﻪ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ .
11. ﻧﻘﺎﺷﻰ ﭼﻴﺰﻫﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺭﻭﺡ ﻧﺪﺍﺭﺩ, ﻣﺜﻞ ﮔﻞ ﻭ ﺑﻮﺗﻪ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ.
12. ﻛﺮﺍﻫﺖ ﺩﺍﺭﺩ ﻣﻮﻗﻌﻰ ﻛﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﻭﺍﺟﺐ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻳﺎ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻳﺎ ﺩﺭ ﺷﺮﻑ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﺍﺳﺖ , ﻧﻤﺎﺯ ﺗﺤﻴﺖ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ.
13. ﺑﻠﻨﺪ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺩﻳﻮﺍﺭ ﻣﺴﺎﺟﺪ, ﺑﻠﻨﺪﺗﺮ ﺍﺯ ﻣﻌﻤﻮﻝ ﻭ ﻋﺮﻑ , ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ .
14. ﻛﺸﺘﻦ ﺷﭙﺶ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻜﺸﺪ, ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺧﺎﻙ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﻓﻦ ﻛﻨﺪ.
15. ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺗﻴﺮ ﻭ ﺗﺮﺍﺷﻴﺪﻥ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ .
16. ﺍﮔﺮ ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﻋﺬﺭﻯ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ, ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﻏﻴﺮ ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
17. ﻗﻀﺎﻭﺕ ﻛﺮﺩﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻛﺮﺍﻫﺖ ﺩﺍﺭﺩ. ﺯﻳﺮﺍ ﻣﻤﻜﻦ ﺍﺳﺖ ﻗﺎﺿﻰ ﺧﻄﺎ ﻛﻨﺪ؛ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻰ ﻛﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﻣﻜﺎﻥ ﺷﺮﻳﻔﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺳﺰﺍﻭﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺧﻄﺎ ﻭﺍﻗﻊ ﻧﺸﻮﺩ. ﺍﻣﺎ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﻛﻮﻓﻪ ﻣﺤﻠﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﻗﻀﺎﻭﺕ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﻣﻌﺼﻮﻡ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻭ ﺧﻄﺎﻳﻰ ﺍﺯ ﺍﻭ ﺳﺮ ﻧﻤﻰ ﺯﺩ. ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺷﺎﻳﺪ ﻫﻢ ﺑﺘﻮﺍﻥ ﮔﻔﺖ ﻛﻪ ﻗﻀﺎﻭﺗﻰ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻛﺸﻤﻜﺶ , ﺳﺮ ﻭ ﺻﺪﺍ, ﻓﺤﺶ ﻭ ﻧﺎﺳﺰﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎﺷﺪ ﻳﺎ ﻗﻀﺎﻭﺗﻰ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺍﺋﻤﻰ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻳﺎ ﻗﻀﺎﻭﺗﻰ ﻛﻪ ﻗﺎﺿﻰ ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﺟﻬﺖ ﺁﻥ ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﺑﻴﺎﻳﺪ.
18. ﺗﻌﻄﻴﻞ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺗﺮﺗﻴﺐ ﺍﻭﻟﻮﻳﺖ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺛﻮﺍﺏ

1. ﻣﺴﺠﺪﺍﻟﺤﺮﺍﻡ .
2. ﻣﺴﺠﺪﺍﻟﻨﺒﻰ ﺩﺭ ﻣﺪﻳﻨﻪ ﻣﻨﻮﺭﻩ .
3. ﻣﺴﺠﺪ ﻛﻮﻓﻪ .
4. ﻣﺴﺠﺪ ﺑﻴﺖ ﺍﻟﻤﻘﺪﺱ
5. ﻣﺴﺠﺪ ﺟﺎﻣﻊ ﻫﺮ ﺷﻬﺮ.
6. ﻣﺴﺠﺪ ﻣﺤﻠﻪ .
7. ﻣﺴﺠﺪ ﺑﺎﺯﺍﺭ .
- ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﺭ ﺣﺮﻡ ﺍﻣﺎﻣﺎﻥ ﻋﻠﻴﻬﻢ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﻣﺴﺘﺤﺐ , ﺑﻠﻜﻪ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺯ ﻣﺴﺠﺪ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﺭ ﺣﺮﻡ ﺍﻣﻴﺮﺍﻟﻤﻮﻣﻨﻴﻦ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺑﺎ ﺩﻭﻳﺴﺖ ﻫﺰﺍﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﺍﺳﺖ .
ﻣﻜﺎﻥ ﻫﺎﻯ ﻣﻜﺮﻭﻩ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻧﻤﺎﺯ

1. ﺣﻤﺎﻡ .
2. ﺯﻣﻴﻦ ﻧﻤﻚ ﺯﺍﺭ.
3. ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺩﺭﻯ ﻛﻪ ﺑﺎﺯ ﺍﺳﺖ .
4. ﺟﺎﺩﻩ , ﺧﻴﺎﺑﺎﻥ ﻭ ﻛﻮﭼﻪ ؛ ﺍﮔﺮ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻋﺒﻮﺭ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ ﺯﺣﻤﺖ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺯﺣﻤﺖ ﺑﺎﺷﺪ, ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ , ﻭﻟﻰ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺎﻃﻞ ﻧﻴﺴﺖ .
5. ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺁﺗﺶ ﻭ ﭼﺮﺍﻍ .
6. ﺁﺷﭙﺰﺧﺎﻧﻪ ﻭ ﻫﺮ ﻛﺠﺎ ﻛﻪ ﻛﻮﺭﻩ ﺁﺗﺶ ﺑﺎﺷﺪ.
7. ﻣﻘﺎﺑﻞ ﭼﺎﻩ ﻭ ﭼﺎﻟﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﻣﺤﻞ ﺑﻮﻝ ﺍﺳﺖ .
8. ﺭﻭﺑﺮﻭﻯ ﻋﻜﺲ ﻭ ﻣﺠﺴﻤﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻳﺎ ﺣﻴﻮﺍﻥ , ﻣﮕﺮ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺭﻭﻯ ﺁﻥ ﭘﺮﺩﻩ ﺑﻜﺸﻨﺪ.
9. ﺟﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﻋﻜﺲ ﺑﺎﺷﺪ؛ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺑﺮﻭﻯ ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﻧﺒﺎﺷﺪ.
10. ﺍﻃﺎﻗﻰ ﻛﻪ ﺷﺨﺺ ﺟﻨﺐ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺑﺎﺷﺪ.
11. ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻗﺒﺮ, ﺭﻭﻯ ﻗﺒﺮ ﻭ ﺑﻴﻦ ﺩﻭ ﻗﺒﺮ.
12. ﻗﺒﺮﺳﺘﺎﻥ .
13. ﺭﺧﺘﻜﻦ ﺣﻤﺎﻡ .
14. ﻣﺤﻞ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺯﺑﺎﻟﻪ .
15. ﻣﺤﻞ ﻛﺸﺘﻦ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ ﻭ ﺍﻣﺜﺎﻝ ﺁﻥ .
16. ﺟﺎﻳﻰ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺍﺩﺭﺍﺭ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ؛ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﭘﺸﺖ ﺑﺎﻡ ﺑﺎﺷﺪ.
17. ﻣﺤﻠﻰ ﻛﻪ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﻣﺴﻜﺮﺍﺕ ﺍﺳﺖ .
18. ﻣﺤﻞ ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ ﺷﺘﺮ, ﺍﺳﺐ , ﻗﺎﻃﺮ, ﺍﻻﻍ , ﮔﺎﻭ ﻭ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ.
19. ﺭﻭﻯ ﻻﻧﻪ ﻣﻮﺭﭼﻪ .
20. ﻣﺠﺮﺍﻯ ﺁﺏ ؛ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻓﻌﻼ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﺁﻣﺪﻥ ﺁﺏ ﺩﺍﺩﻩ ﻧﺸﻮﺩ.
21. ﺩﺭ ﺳﺮﺯﻣﻴﻨﻰ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻗﺮﻭﻥ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻋﺬﺍﺏ ﺧﺪﺍ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺟﺎ ﻧﺎﺯﻝ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ .
22. ﺭﻭﻯ ﻳﺦ ﻭ ﺑﺮﻑ .
23. ﺁﺗﺸﻜﺪﻩ ﺯﺭﺗﺸﺘﻴﺎﻥ , ﺑﻠﻜﻪ ﺩﺭ ﻫﺮ ﻣﻜﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻓﺮﻭﺧﺘﻦ ﺁﺗﺶ ﺩﺭﺳﺖ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ.
24. ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﻛﺘﺎﺑﻰ ﻛﻪ ﺑﺎﺯ ﺑﺎﺷﺪ.
25. ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺩﻳﻮﺍﺭﻯ ﻛﻪ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﻣﺴﺘﺮﺍﺡ ﺩﺭ ﺁﻥ ﻇﺎﻫﺮ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ, ﻣﮕﺮ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﭙﻮﺷﺎﻧﻨﺪ.

 

 

موضوعات: آداب زندگی - قانون جذب  لینک ثابت
1 3 4